Przypadające w 2021 roku stulecie Polskiego Związku Tenisowego zainspirowało nas do stworzenia w internecie miejsca, w którym można by w sposób możliwie jak najpełniejszy poznać wspaniałą i przebogatą historię tego sportu w naszym kraju. NAS – czyli grupę ludzi od zawsze z polskim tenisem związanych: zawodników, trenerów, sędziów, działaczy czy dziennikarzy, których łączy też fakt, że wszyscy również… gramy w tenisa i jest on dla nas także sposobem na życie.
Większość z nas działała od 2017 roku w Komisji Historycznej PZT, a od roku 2019 kontynuujemy naszą działalność jako Komisja Historyczna przy Polskim Stowarzyszeniu Trenerów Tenisa (PSTT).
Nadal więc spotykamy się w regularnym, comiesięcznym rytmie (zawsze w czwartek, na ogół przedostatni danego miesiąca, od 11:00, w historycznym budynku klubowym przy kortach Legii), by nie tylko wspominać niegdysiejsze niewykorzystane meczbole, ale i zastanawiać się, jak najatrakcyjniej upamiętnić i upowszechnić Historię Polskiego Tenisa.
Urodzony 19 marca 1949 roku w Warszawie, zmarł 1 marca 2022 roku w Warszawie.
Absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydział Mechaniki Precyzyjnej spec. Automatyka (1972) i Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (1987).
31 lat gry turniejowej: w latach 1961–1979 w barwach AZS Warszawa, w latach 1979–1984 w WKT Mera Warszawa, a w latach 1984–1992 w barwach założonej przez siebie Szkoły Tenisa GINTER. Trener tenisa klasy mistrzowskiej. Jego bezpośredni wychowankowie zdobyli 19 medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych (5 złotych, 4 srebrne, 10 brązowych). Najwięcej – Marceli Mizerski (3/0/3) i Przemysław Leśniewski (2/1/3). W innych turniejach rangi mistrzostw województwa, regionu czy Warszawy wychowankowie zdobyli 234 tytuły (64/62/108).
Od 2002 roku we władzach Polskiego Związku Tenisowego – 4 kadencje jako członek Komisji Rewizyjnej i 1 kadencja jako członek Zarządu (skarbnik).
Od 2003 roku we władzach Warszawsko-Mazowieckiego Związku Tenisowego – od 2007 jako wiceprezes, a od 2017 prezes. W 1995 roku członek-założyciel Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Tenisa, a od 1998 roku jego wiceprezes.
Z domu Olszowska. Urodzona 29 listopada 1943 roku w Warszawie. Tenisistka, trenerka, działaczka. Córka Jerzego Olszowskiego – prezesa PZT w latach 1959–1960.
Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w
Warszawie. Ma tytuł trenera I klasy. Była członkiem Zarządu PZT, wiceprezesem ds.
sportowych, w latach 1985–1988, a także szefem szkolenia w dwóch związkach
sportowych PZT i PZTS. Członek Komisji Sportu Kobiet PKOL.
Wulkan energii. Znakomita propagatorka tenisa, potrafi pozyskać dla sportu ludzi ze świata kultury. Wymyśliła turniej deblowy dla amatorek Baba Cup (2003), cieszący się wielką popularnością. Nieźle też grała w tenisa stołowego.
Jej córka – Beata Kowalska – była przez kilkanaście lat alfą i omegą Biura PZT.
Więcej informacji w kategorii Zawodnicy
Urodzony 2 kwietnia 1955 roku w Warszawie, zmarł 4 sierpnia 2023 w Warszawie. Pierwszy polski sędzia międzynarodowy.
W latach 1985–1992 posiadacz uprawnień wszystkich organizacji licencjonujących w tym czasie arbitrów tenisowych. Sędziował czterokrotnie mecze na Wimbledonie (31 spotkań w turniejach głównych), trzy razy na Roland Garros (38 spotkań), ponadto 28 turniejów ATP Tour i Challenger w 12 krajach oraz 3 mecze w Pucharze Davisa jako neutralny sędzia naczelny.
Przez kilka kadencji członek zarządu Warszawskiego OZT, a także sekretarz Kolegium Sędziów PZT. Posiadacz Złotej Odznaki Zasłużonego dla Polskiego Związku Tenisowego.
W czasie studiów prezes klubu tenisowego studentów Politechniki Warszawskiej. W późniejszych latach pracownik międzynarodowych organizacji finansowych, między innymi jako dyrektor biura karty American Express w Polsce.
Współwydawca magazynu „Tenisklub”, na którego łamach ukazywały się jego eseje o historii naszego sportu w cyklu „Dyskretny urok tenisa”. W 2022 roku zebrał je i rozszerzył w wydanej własnym sumptem, bogato ilustrowanej książce o tym samym tytule. Kolekcjonował stare rakiety tenisowe.
Przygodę tenisową rozpoczął
późno, bo w 19. roku życia. Grał więc tylko rekreacyjnie. Najpierw w
Sosnowcu, na kortach kierowanych przez Henryka Skoneckiego, a następnie w
Górniku Wesoła i Baildonie Katowice. Z czasem stał się aktywnym działaczem
tenisowym. W latach siedemdziesiątych był członkiem Zarządu OZT w Katowicach, a
3 stycznia 1981 r. wybrany został prezesem tego okręgu. W tym samym roku został
członkiem Zarządu PZT i funkcję tę sprawował przez dwie kadencje. W 1984 roku,
na Zgromadzeniu Generalnym ETA ds. Młodzieży w Paryżu, wybrany został do dwóch
komitetów organizacyjnych – Komitetu Galea i Komitetu Soisbault, afiliowanych
przy Europejskiej Federacji Tenisowej. Funkcję tę sprawował do ich rozwiązania.
Z zawodu dziennikarz, uprawiał publicystykę tenisową, najpierw w
Polskiej Agencji Prasowej, a następnie w „Sporcie" i w „Tenisie", którego był współzałożycielem, z Józefem Michalskim i
Adamem Choynowskim. W roku 1990 przetłumaczył z języka francuskiego książkę
Georgesa Deniau „Tenis – technika, taktyka, trening", wydaną przez
Ossolineum w nakładzie 30 tys. egzemplarzy. W 2010 r. napisał książkę „Tenis
na Śląsku".
Urodzony 7 lipca 1946 roku w Łodzi. Ojciec Dariusza, młodszy brat Wielisława (Wiesława) – też uznanych zawodników, reprezentantów Polski w Pucharze Davisa.
Jeden z najlepszych polskich tenisistów okresu powojennego. Wychowanek szkoły łódzkiej (MKT), przez wiele lat podpora Legii Warszawa. Na arenie międzynarodowej nie odniósł takich sukcesów, na jakie bez wątpienia było go stać. Podobnie jak inni polscy tenisiści tamtego okresu rzadko wyjeżdżał za granicę. Jego największy sukces wielkoszlemowy to IV runda Roland Garros (1971). Przegrał wtedy mecz o awans do ćwierćfinału z Ilie Năstase 1:6, 1:6, 6:3, 5:7. Może się pochwalić zwycięstwami nad dwoma wybitnymi graczami u progu ich zawodowej kariery: Björnem Borgiem (Nicea, 1973) i Ivanem Lendlem (Katowice, 1977). W daviscupowej reprezentacji występował przez aż 16 sezonów (w latach 1965–1981, z tylko jedną przerwą, w 1975 r.) i pod tym względem jest na drugim miejscu, za Marcinem Matkowskim (19, też z jedną przerwą). Rekord dzierży natomiast jeśli chodzi o liczbę zdobytych tytułów mistrza Polski wśród mężczyzn – 30, licząc we wszystkich trzech konkurencjach, na kortach otwartych i w hali.
Więcej informacji w kategorii Zawodnicy