United Cup
United Cup – międzynarodowy turniej tenisa, którego historia zaczęła się w trzech australijskich miastach (Brisbane, Perth i Sydney) w ciągu 11 dni grudnia 2022 i stycznia 2023. To pierwsza w zawodowym tenisie impreza drużynowa dla obu płci, w której przyznaje się punkty rankingowe zarówno WTA, jak i ATP. Zastąpiła męski ATP Cup, przeprowadzany w podobnym terminie i lokalizacji w latach 2020–2022. Jeszcze wcześniej (1989–2019) – również w Australii na przełomie sezonów – w Pucharze Hopmana rywalizowały 2-osobowe drużyny mieszane.


W pierwszej edycji UC każde spotkanie składało się z 5 meczów: 2 gier pojedynczych mężczyzn, 2 gier pojedynczych kobiet i 1 gry mieszanej. W fazie grupowej spotkania toczyły się przez dwa dni – w pierwszym rozgrywano dwa single (po jednym każdej płci), a w drugim znów dwa single i na koniec mikst – lub jeden dzień. W pierwszym tygodniu turnieju poszczególne miasta-organizatorzy gościły po dwie grupy z trzech krajów, rywalizujące w formacie „każdy z każdym”. Jedna grupa w danym mieście grała wszystkie mecze w sesji porannej, druga – w wieczornej. Zwycięzcy grup w każdym mieście zagrali ze sobą w tzw. finale miasta o jedno z trzech półfinałowych miejsc, toczonym w ciągu jednego dnia, w sesjach porannej i wieczornej. Najlepsza drużyna spośród trzech przegranych w finałach miast została czwartym półfinalistą imprezy. Mecze półfinałowe rozgrywano znów w ciągu dwóch dni, a finał – jednego dnia.
W edycji 2022/2023 reprezentacja Polski wystąpiła w składzie: Weronika Falkowska, Magda Linette, Alicja Rosolska i Iga Świątek oraz Hubert Hurkacz, Łukasz Kubot, Daniel Michalski i Kacper Żuk, a kapitanami byli Agnieszka Radwańska i Dawid Celt. Biało-Czerwoni zostali rozstawieni z numerem 2 wśród 18 startujących reprezentacji narodowych. Byli zatem faworytami rozgrywek w swojej grupie, a nawet mieście, i wywiązali się z tej roli, awansując do najlepszej czwórki imprezy. W półfinale przegrali jednak do zera z późniejszymi zwycięzcami całej imprezy, drużyną USA.


Druga edycja odbyła się na przełomie 2023 i 2024 roku (29.12–07.01), także z udziałem 18 drużyn, ale już tylko w Perth i Sydney – odpadło Brisbane, które w pierwszym tygodniu stycznia zorganizowało za to duży indywidualny turniej łączony WTA i ATP. Na starcie UC stanęło jak przed rokiem 18 drużyn, podzielonych na 6 grup po 3 zespoły. Tym razem jednak w spotkaniach (jednodniowych) grano tylko po jednym singlu i miksta, a zwycięzcy grup (6) oraz najlepsze drużyny spośród tych, które zajęły drugie miejsca z każdego z miast (2) awansowały do trzyszczeblowej (1/4, 1/2 i finał) fazy pucharowej. Pula nagród ( w tym znaczne kwoty samego startowego) wynosiła 10 mln. dolarów.
Rozstawioną z nr 1 reprezentację biało-czerwonych tworzyli: Iga Świątek, Katarzyna Kawa, Katarzyna Piter oraz Hubert Hurkacz, Daniel Michalski i Jan Zieliński, a kapitanował Tomasz Wiktorowski. Byli o jedną piłkę od wygrania całej imprezy – w finale z Niemcami prowadzili 1:0 po zwycięstwie Świątek nad Andżeliką Kerber, po czym Hurkacz miał dwa meczbole w pojedynku z Aleksandrem Zwieriewem...


Finały United Cup

2023      USA – Włochy 4:0

2024      Niemcy – Polska 2:1